مقالات

زبان انگلیسی را موضوعی و هدفمند بیاموزیم!

آموزش زبان انگلیسی

آموزش زبان انگلیسی موضوعی و هدفمند!

بسیاری از ما در مورد طبقه بندی مطالب آموزشی یا کتاب هابی طبقه بندی شده مطالبی شنیده ایم، برای آموزش زبان هم باید زبان را موضوعی و هدفمند بیاموزیم! اما سوالی که در این جا مطرح می شود این کار چگونه امکان پذیر است و چه تاثیری در روند آموزش زبان انگلیسی دارد.

با یک مثال جالب می خواهیم این موضوع را بررسی کنیم:

در نظر بگیرید شما یک کمد دارید و سه یا چهار لباس، اگر لباس ها را بدون مرتب کردن و شلخته در کمد بیندازید برای پیدا کردن آنها مشکل خاصی به وجود نمی آید و با یک نگاه لباسی که نیاز دارید را بر می دارید. حالا تصور کنید شما ۵۰ دست لباس دارید و آنها را در کمد بدون هیچ نظمی گذاشته اید و روی هم افتاده اند یا باز هم می توانید لباسی را که نیاز دارید به راحتی پیدا کنی؟

حافظه انسان هم دقیقا همین طور است شما در سالهای اول زندگی به راحتی تمام دانسته های خود را بیاد می آورید ولی پس از مدتی که حجم مطالب موجود در حافظه شما زیاد می شود اگر آنها را به صورت طبقه بندی شده و موضوعی وارد ذهن خود نکرده باشید نمی توانید به راحتی آنها را بازیابی کنید.

چگونه به ذهن خود نظم بدهیم؟

حالا سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که این نظم را چگونه باید در ذهن به وجود آورد؟

با گسترش یافتن اینترنت و شکل گیری موتورهای جستجویی مثل گوگل و شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، تلگرام و … ذهن ما به راحتی توسط انبوهی از اطلاعات شلوغ و پراکنده می شود. ذهن شما در این عصر بمباران اطلاعات بیش از هر زمان دیگری در معرض آشفتگی و پراکندگی است.

روزانه هر فرد خواسته یا ناخواسته با پدیده ها، اتفاقات زیادی مواجهه می  شود که باعث اشفتگی ذهنی او می شود به همین دلیل نمی تواند آن گونه که می خواهد بر روی کار اصلی خود متمرکز شود. به عنوان مثال یک کارمند که در حال کارکردن بر روی یک پروزه مشخص است ممکن است اعلان های مختلفی از ایمیل گرفته تا شبکه های اجتماعی توسط سیستم او نمایش داده شود همه این موارد می تواند باعث آشفتگی ذهن و عدم تمرکز شود.

به همین شکل آموزش زبان انگلیسی و به خاطر سپردن کلمات و ساختار جملات هم نیاز مند داشتن تمرکز بالا است.

مسئله ای که در این زمینه وجود دارد این است که همه ما سعی می کنیم کارها را به صورت موازی و با سرعت انجام دهیم دقیقا همین علا باعث آشفتگی ذهن ما می شود.

جریان ذهن آشفته
آنچه همیشه در حال رخ دادن است این است که بیشتر ما به ذهن مان بیش از یک موضوع برای تمرکز می دهیم. ذهن ما در تلاش برای تمرکز بر چندین موضوع در آن واحد دچار سردرگمی و آشفتگی می شود و دست آخر هم نمی تواند به هیچ یک از موضوعات متمرکز شود.

شلوغی، ذهن ما را با انبوهی از محرک ها بمباران می کند و باعث می شود حواس مان بیش از حد درگیر عواملی شود که هیچ ضرورت و اهمیتی ندارند.

 چگونه به ذهن خود نظم دهیم– با استفاده از دور ریزی ذهنی

خلوت کردن ذهن با دور ریختن و حذف کردن موضوعات متفرقه شروع می شود. و این کار فقط می تواند با صرف ۱۰ دقیقه از وقت روزانه ما انجام شود.

دور ریزی ذهنی به انتقال کامل اطلاعات ما درباره یک موضوع از ذهن به یک منبع ذخیره دیگر است مثل دفترچه یادداشت یا کامپیوتر.

دور ریزی ذهنی یکی از بهترین روش ها برای انتقال هر آنچه در ذهن ماست به منبع دیگری است تا دیگر ذهن ما را درگیر نکند. این می تواند ما را از موقعیتی که آشفته کننده و خسته کننده است رها کرده، ناتوانی ذهنی ما را تبدیل به توانمندی کند و نظم ذهنی را به ما بازگرداند.

از طریق دور ریزی ذهنی موثر، ما می توانیم همه اطلاعاتی را که ذهن مان سعی دارد در خود ذخیره کند را کنار بگذاریم و به ذهن فرصت دهیم آنچه از همه مهم تر است را انتخاب کند.

۱۰ دقیقه دور ریزی ذهنی برای هر روز
هر شب وقتی کارهای روزانه تان تمام شد، این تمرین دور ریزی ذهنی را انجام دهید. از این اطلاعات دور ریخته شده برای تهیه لیست اقدامات روز بعدتان استفاده کنید. این کار هم باعث می شود ذهن شما آزاد شود تا بتوانید بر خانواده یا حتی خوابیدن متمرکز شوید.

نوشتن شاید در ابتدا کار دشواری به نظر برسد بعد از مدتی وقتی که تاثیرات مثبت آن را ببینید و متوجه خالی شدن ذهنتان از تمام دغدغه ها شوید؛ سعی می کنید که به هر شکل شده ده دقیقه زمان را به نوشتن دغدغه های روزانه اختصاص دهید.

شما ممکن است متوجه شوید که وقتی شروع به دور ریزی ذهنی می کنید، در نوشتن آنچه در ذهن تان می گذرد دچار مشکل می شوید. شاید در مواقع دیگر این نوشتن انقدر دشوار به نظر نمی آمد. در هر صورت، خودکار و کاغذ را بردارید و ده دقیقه بنویسید.

در  ادامه جواب این سوال باید گفت وقتی می خواهید زبان بیاموزید سعی کنید هر بار مطالعه خود را با موضوع مشخص شروع کنید مثلا شما قصد دارید برای تحصیل به یک کشور انگلیسی زبان مسافرت کنید. شما می توانید مطالب مورد نیاز خود را به چند قسمت تقسیم کنید: 

در مرحله اول مسافرت شما باید پاسپورت خود را تهیه کنید سپس نیاز دارید در هتل و یا مکان مشخصی ساکن شوید. باید وارد محیط دانشگاه شوید با استاد و دانشجویان ارتباط برقرار کنید و … 

اگر شما برای هر مرحله بتوانید یک لیستی از جملات و اصطلاحات کاربردی مشخص تهیه کنید و با همین نظم مطالعه کنید طبیعتا بازیابی این مطالب برای شما خیلی راحت تر خواهد بود.

زبان را موضوعی و هدفمند بیاموزیم!

باگر تصمیم دارید این کار را درست و اصولی انجام دهید جای هیچ گونه نگرانی نیست زیرا سایت آموزش زبان انگلیسی مجموعه ای را تحت عنوان کتاب الکترونیکی جملات و اصطلاحات انگلیسی ارائه داده است که شامل ۷۰۰ صفحه است این کتاب تمامی جملات و اصطلاحات انگلیسی را که کاربرد زیادی در مکان ها و زمان های مختلف دارند در خود جای داده است و سعی کرده است کلمات و اصطلاحات را در جملاتی به کار ببرد که به راحتی در حافظه زبان آموز ماندگار شوند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *